wstęp
wolny

facebook wydrukuj zgłoś błąd

W ramach cyklu ULOTNE Park Jakubowo po raz kolejny wypełni kulturowa energia i fantastyczna muzyka na żywo. MOK Olsztyn zaprasza na bezpłatny występ krakowskiej Kapeli Hanki Wójciak! Zespół grający muzykę z pogranicza world music, folku i piosenki autorskiej zagra na plenerowej scenie w pobliżu jeziorka Mummel w niedzielę 14 sierpnia o godz. 18:00. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Kultura w Parku!", finansowanego z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Kapela Hanki Wójciak została założona przez wokalistkę, autorkę tekstów i muzyki. Hanka jest laureatką m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej, Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Twórczości Korowód, Rock & Chanson Festival. W Radiu Kraków prowadzi autorską audycję muzyczną „Dobry wieczór u Hanki Wójciak”.

W kompozycjach Kapeli słychać echa muzyki orientalnej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem.

Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy językowe i słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości i ludowości. Kapela wydała do tej pory dwie pyty: „Znachorka” (2014) oraz „Zasłona” (2017).

O Hance:
„Spontaniczna, żywiołowa, temperamentem mogąca obdarzyć kilka osób (...) szczerość jest cechą, która emanuje z tej góralki – tak w zachowaniu na co dzień, jak i z jej piosenek. Ma talent, energię, wdzięk, poczucie humoru. I mocną osobowość, w której jest pragnienie wolności”.
Wacław Krupiński, Dziennik Polski

Kapela koncertuje w składzie:
Hanka Wójciak – śpiew
Tomasz Czaderski – instrumenty perkusyjne
David Czernik – skrzypce
Jacek Długosz – gitara
Mateusz Frankiewicz – kontrabas
Jakub Piechnik – mandola

Współorganizatorzy cyklu "Kultura w Parku!":
❤️ Olsztyński Budżet Obywatelski
❤️ Miasto Olsztyn

OBO Kultura w Parku: Kapela Hanki Wójciak
👉 14 sierpnia (niedziela) / godz. 18:00
Scena w Parku Jakubowo
Wstęp wolny

---

Projekt "Kultura w Parku!" realizowany od kilku lat na scenie w Parku Jakubowo ma na celu ożywienie tej zabytkowej i urokliwej przestrzeni, a także ułatwienie dostępu do życia artystycznego mieszkańcom Osiedla Wojska Polskiego i Zatorza. W tym roku w cyklu sześciu bezpłatnych koncertów plenerowych będzie można posłuchać muzyki poruszającej się w klimatach folk czy piosenki poetyckiej, z obowiązkowym udziałem artystów ze sceny lokalnej.
Projekt jest realizowany ze środków finansowych Gminy Olsztyn w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.