wstęp
wolny

facebook wydrukuj zgłoś błąd

W ramach cyklu ULOTNE MOK Olsztyn zaprasza na kolejną odsłonę popularnego cyklu koncertów muzyki organowej! Podczas XLIV Olsztyńskich Koncertów Organowych im. Feliksa Nowowiejskiego zabytkowe mury bazyliki konkatedralnej św. Jakuba ponownie zabrzmią arcydziełami dawnych mistrzów. W trakcie aż dziesięciu koncertów na przełomie lipca i sierpnia raz jeszcze udowodnimy, że klasyka wcale nie musi być nudna!

🎹 15 sierpnia / godz. 20:00
Wiktoria Ryńska (organy)
🎵 Program koncertu:
• Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) – Ballo del Granduca SwWV 319
• Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i fuga e-moll BWV 548
• Friedrich Christian Mohrheim (1719-1780) – Trio G nr 1
• Feliks Nowowiejski (1877-1946) – III Symfonia organowa "Lourdes" op. 45: Toccata – Recitativo-Pastorale (Le Miracle) – Epilog

Organizacja XLIV Olsztyńskich Koncertów Organowych:
Parafia św. Jakuba w Olsztynie
MOK Olsztyn
Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie
Kierownictwo artystyczne: Jarosław Tarnawski

XLIV OLSZTYŃSKIE KONCERTY ORGANOWE
Wiktoria Ryńska (organy)
15.08 (PO) / 20:00
Bazylika konkatedralna św. Jakuba

Projekt dofinansowano ze środków MZPiTU w ramach Gminnego Problemu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022


PROGRAM XLIV OLSZTYŃSKICH KONCERTÓW ORGANOWYCH (pozostałe koncerty) 👇

🎹 3 lipca / godz. 20:00
Koncert Inauguracyjny
Sławomir Kamiński (organy)
🎵 Program koncertu:
• Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium chorałowe Komm, Gott Schöpfer, Heiliger Geist BWV 667
• Johann Pachelbel (1653-1706) – Partita chorałowa Was Gott tut, das ist wohlgetan P.379
• Max Reger (1873-1916) – Dankpsalm (Sieben Stücke für Orgel) op. 145
• Feliks Nowowiejski (1877-1946) – Introdukcja i Fuga z II Koncertu organowego op. 56
• Maurice Duruflé (1902-1986) – Choral varie (Veni Creator) op. 4

🎹 10 lipca / godz. 20:00
Hayo Boerema (organy)
🎵 Program koncertu:
• César Franck (1822-1890) – Chorał E-dur (Trois Chorals)
• Marcel Dupré (1886-1971) – Intermezzo (Deuxième Symphonie) op. 26
• Naji Hakim (*1955) – Mariales:
- Incantation
- Antienne
- Danse
• Hayo Boerema (*1972) – Improwizacja
• Louis Vierne (1870-1937) – Carillon de Westminster

🎹 17 lipca / godz. 20:00
Marek Smoczyński (organy)
Maciej Fortuna (trąbka)
🎵 Program koncertu:
Cykl kompozycji inspirowanych najstarszymi zachowanymi polskimi tropami – m.in. Krystus zmartwychstan jest, Bądź pozdrowion Krzyżu Święty, Bogurodzica, a także autorskie kompozycje Macieja Fortuny inspirowane tradycją liturgiczną polskiego średniowiecza:
- Bądź Pozdrowion Krzyżu Święty
- Trop I
- Trop II
- Trop III
- Trop IV
- Dzieciątko Się Narodziło
- Wedding Song Gavoi
- Trop V
- Bogurodzica
- Trop VI
- Trop VII
- Trop VIII

🎹 24 lipca / godz. 20:00
Koncert Jakubowy
Jarosław Tarnawski (organy)
Krakowskie Trio Stroikowe
🎵 Program koncertu:
• Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Toccata C-dur BWV 564
• Aleksander Tansman (1897-1986) – Dialogue
• Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Divertimento B-dur KV 229
• Johann Sebastian Bach – Adagio BWV 564
• Krzesimir Dębski (*1953) – Cantabile in h
• Johann Sebastian Bach – Sonata triowa Es-dur BWV 525
• Johann Sebastian Bach – Fuga C-dur BWV 564

🎹 31 lipca / godz. 20:00
Andrzej Białko (organy)
🎵 Program koncertu:
Małe organy:
• Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Contrapunctus I (Die Kunst der Fuge) BWV 1080
Duże organy:
• Ferenc Liszt (1811-1886) – Preludium i fuga na temat B-A-C-H
• Robert Schumann (1810-1856) – Fuga nr 3 (6 fug na temat B-A-C-H) op. 60
• Max Reger (1873-1916) – Fantazja i fuga na temat B-A-C-H op. 46
• Johann Sebastian Bach – Fuga a 3 soggetti z tematem B-A-C-H (Die Kunst der Fuge)

🎹 7 sierpnia / godz. 20:00
Matthias Degott (organy)
Stephan Börsig (trąbka)
🎵 Program koncertu:
• John Stanley (1712-1786) – Trumpet Voluntary op. 6 nr 5 (arr. Michel Rondeau)
• Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i Fuga D-dur BWV 532
• Giuseppe Torelli (1658-1709) – Sinfonia in D (G.8): Allegro – Adagio – Allegro-Allegro
• Olivier Messiaen (1908-1992) – Apparition de L’Église éternelle
• Michael Korb (*1957) / Ulrich Roever (1934-1997) – Highland Cathedral (arr. Charles Callahan)
• César Franck (1822-1890) – Chorał a-moll (Trois chorals)
• Henry Purcell (1659-1695) – Sonata D-dur Z.850: Allegro – Andante – Allegro

🎹 14 sierpnia / godz. 20:00
Tomasz Zebura (organy)
Grzegorz Pelutis (bas baryton)
🎵 Program koncertu:
• Max Reger (1873-1916) – Introdukcja i passacaglia d-moll
• Antonín Dvořák (1841-1904) – Biblické písně op. 99
1. Oblak a mrákota jest vůkol Něho.
2. Skrýše má a paveza má Ty jsí.
3. Slyš, ó Bože, slyš modlitbu mou.
4. Hospodin jest můj pastýř.
5. Bože! Bože! Píseň novou.
• Robert Schumann (1810-1856) – 6 Studien in Canonischer Form, op. 56: 4. Innig
• Antonín Dvořák – Biblické písně op. 99
6. Slyš, ó Bože, volání mé.
7. Při řekách babylonských.
8. Popatřiž na mne a smiluj se nade mnou.
9. Pozdvihuji očí svých k horám.
10. Zpívejte Hospodinu píseň novou.
• Ferenc Liszt (1811-1886) – Preludium i fuga na temat B-A-C-H

🎹 21 sierpnia / godz. 20:00
Hanna Dys (organy)
Szymon Zawodny (saksofon)
🎵 Program koncertu:
• Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Fantasia super Komm heiliger Geist Herre Gott BWV 651
• Gabriel Fauré (1845-1924) – Pavana
• Louis Vierne (1870-1937) – Impromptu (24 Pièces de fantaisie)
• Nils Lindberg (1933-2022) – Visa Efter Torn Erik
• Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847) – Allegro d-moll
• Denis Bédard (*1950) – Sonata for alto saxophone and organ:
- Invention
- Barcarolle
- Humoresque

🎹 28 sierpnia / godz. 20:00
Duo organowe
Agnieszka Tarnawska (organy)
Jarosław Tarnawski (organy)
🎵 Program koncertu:
Małe organy:
• Adolf Hesse (1809-1863) – Fantazja d-moll op. 87: Andante – Allegretto – Allegro vivace – Poco moderato
Duże organy:
• Gustav Merkel (1827-1885) – Sonata d-moll op. 30: Allegro moderato – Adagio – Allegro con fuoco/Fuga
• Gabriel Fauré (1845-1924) – Pavana
• Stanisław Moniuszko (1819-1872) – Uwertura fantastyczna „Bajka”

Wszystkie koncerty tradycyjnie odbędą się w Bazylice konkatedralnej św. Jakuba przy ul. Staszica 5 w kolejne niedziele (I jeden poniedziałek) lipca i sierpnia o godz. 20:00. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.