Serdecznie zapraszamy na najnowszą wielkogabarytową wystawę w Zajezdni trolejbusowej!

Na wystawie zaprezentujemy zabytkowe maszyny rolnicze z wytwórni Cegielskiego (młocarnie, kieraty, pompy), pochodzące z dwudziestolecia międzywojennego, oraz pamiątki związane z wytwórnią: reklamy, katalogi, druki ulotne i inne memorabilia. Wystawie będą towarzyszyć plansze, na których zamieściliśmy zdjęcia z różnych okresów działalności wytwórni i inne ilustracje, obrazujące czasy oraz kontekst historyczny. Wszystkie eksponaty pochodzą z Muzeum Maszyn Rolniczych w Sząbruku, które od lat gromadzi zabytkowe maszyny i pamiątki związane z wytwórnią i postacią H. Cegielskiego.

Celem wystawy jest zaprezentowanie sylwetki Hipolita Cegielskiego jako naukowca, pedagoga, społecznika, patrioty i przedsiębiorcy, który realizował określony model postawy patriotycznej. Polegał on na walce ekonomicznej, a nie zbrojnej z zaborcą; cierpliwym i konsekwentnym budowaniu fundamentów przedsiębiorstwa, które – kontynuowane przez następców w różnych formach – trwa do dziś. Określamy tę postawę jako „nowoczesny patriotyzm” i pragniemy naszą wystawą ukazać mieszkańcom Olsztyna, przede wszystkim młodemu pokoleniu, że taki rodzaj aktywności – łączenie postawy patriotycznej z przedsiębiorczością – może być atrakcyjny i aktualny także dzisiaj.

Współorganizacja: Dramiński - Fundacja Ochrony Dziedzictwa Techniki Rolniczej Warmii i Mazur

Hipolit Cegielski: Pionier nowoczesnego patriotyzmu
11 listopada (piątek) / godz. 12:00