MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach projektu „Historie nieznane”! Tym razem zaprosimy Was na interesującą opowieść Kingi Raińskiej o ciężkiej drodze kobiet do samodzielnej pracy zawodowej. Wydarzenie „Trudne początki” odbędzie się w poniedziałek 21 listopada o godz. 17:00 w Zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały.

Otacza nas wiele historii, których nie znamy. Niezwykłych, inspirujących, zapierających w piersiach dech. Takich, w które trudno uwierzyć, i takich, przez które w oku kręci się łza.
Wkroczeniu kobiet na rynek pracy towarzyszyło pokonanie wielu trudności. W latach 70-tych XIX wieku na ziemiach polskich rozpoczął się bardzo intensywny okres kobiecej walki o prawo do nauki i pracy zawodowej. Wyrażał się on w żądaniu równych praw cywilnych, majątkowych, rodzinnych, a czasem i politycznych. Na otwartym wykładzie Kingi Raińskiej poznamy czynniki mające wpływ na wyjście kobiet z ciasnego kręgu domowego i próby podejmowania przez nie pracy zawodowej. Dowiemy się więcej o przeszkodach jakie napotkały, o procesach zachodzących na rynku pracy oraz o pokonywaniu stereotypów dotyczących zarobkowania kobiet.

Projekt „Historie nieznane” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra". W jego ramach zapraszamy Was na:

29.10 SB 15:00 / okolice Tartaku Raphaelsohnów
👉 HISTORIE NIEZNANE
Wernisaż wystawy plenerowej oraz spacer audialny
Więcej: https://www.facebook.com/events/514399397221804/514399403888470/

14.11 PN 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
👉 KINGA RAIŃSKA: WALKA O WIEDZĘ!
Otwarty wykład o problemie edukacji kobiet w XIX wieku.

16.11 ŚR 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
👉 MARIA KORYBUT-MARCINIAK: KOBIECA POŁOWA DZIEJÓW
Otwarty wykład o tym dlaczego w historiografii brakuje kobiet?

21.11 PN 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
👉 KINGA RAIŃSKA: TRUDNE POCZĄTKI
Otwarty wykład o drodze kobiet do samodzielnej pracy zawodowej.

23.11 ŚR 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
👉 MARIA KORYBUT-MARCINIAK: HISTORIE GODNE PAMIĘCI
Otwarty wykład o postaciach kobiet w biografistyce.

Patronat medialny nad wydarzeniami objęli:
- Gazeta Wyborcza Olsztyn
- Meloradio Olsztyn