MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach projektu „Historie nieznane”! Tym razem zaproponujemy Wam bardzo ciekawy wykład Kingi Raińskiej pt. „Walka o wiedzę!”, podczas którego zastanowimy się nad sytuacją edukacji kobiet w XIX wieku. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 14 listopada o godz. 17:00 w Zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały.

Otacza nas wiele historii, których nie znamy. Niezwykłych, inspirujących, zapierających w piersiach dech. Takich, w które trudno uwierzyć, i takich, przez które w oku kręci się łza.
W dzisiejszych czasach wydaje się oczywiste, że każdy bez względu na płeć powinien mieć dostęp do nauki. Jednak wystarczy cofnąć się w czasie o dwieście lat, aby przekonać się, że tak nie było. Kinga Raińska opowie Wam o tym, jak trudna była droga kobiet do edukacji. Na wykładzie dowiemy się m.in. skąd wzięły swój początek projekty przebudowy szkolnictwa dla dziewcząt, jakie poglądy na temat edukacji reprezentowało ówczesne społeczeństwo i co robiły same kobiety, by zaspokoić swoje naukowe ambicje.

Projekt „Historie nieznane” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra". W jego ramach zapraszamy Was na:

29.10 SB 15:00 / okolice Tartaku Raphaelsohnów
👉 HISTORIE NIEZNANE
Wernisaż wystawy plenerowej oraz spacer audialny
Więcej: https://www.facebook.com/events/514399397221804/514399403888470/
14.11 PN 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
👉 KINGA RAIŃSKA: WALKA O WIEDZĘ!
Otwarty wykład o problemie edukacji kobiet w XIX wieku.
16.11 ŚR 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
👉 MARIA KORYBUT-MARCINIAK: KOBIECA POŁOWA DZIEJÓW
Otwarty wykład o tym dlaczego w historiografii brakuje kobiet?
21.11 PN 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
👉 KINGA RAIŃSKA: TRUDNE POCZĄTKI
Otwarty wykład o drodze kobiet do samodzielnej pracy zawodowej.
23.11 ŚR 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
👉 MARIA KORYBUT-MARCINIAK: HISTORIE GODNE PAMIĘCI
Otwarty wykład o postaciach kobiet w biografistyce.

Patronat medialny nad wydarzeniami objęli:
- Gazeta Wyborcza Olsztyn
- Meloradio Olsztyn
- Radio UWM FM

Historie nieznane
Kinga Raińska: Walka o wiedzę!
14 listopada (poniedziałek) / godz. 17:00
Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały