MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach projektu „Historie nieznane”! Tym razem podczas wykładu Marii Korybut-Marciniak „Kobieca połowa dziejów” będziemy zastanawiali się dlaczego w historiografii tak bardzo brakuje kobiet. Wydarzenie odbędzie się w środę 16 listopada o godz. 17:00 w Zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały.

Otacza nas wiele historii, których nie znamy. Niezwykłych, inspirujących, zapierających w piersiach dech. Takich, w które trudno uwierzyć, i takich, przez które w oku kręci się łza.
W wystąpieniu Marii Korybut-Marciniak zostaną zaprezentowane sposoby postrzegania kobiet przez historyków, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej historiografii. Wystąpienie będzie próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego w badaniach historycznych przez długi czas brakowało kobiet, czym jest herstory i po jakie źródła sięgają badacze zajmujący się tym nurtem historiograficznym.

Projekt „Historie nieznane” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra". W jego ramach zapraszamy Was na:

29.10 SB 15:00 / okolice Tartaku Raphaelsohnów
👉 HISTORIE NIEZNANE
Wernisaż wystawy plenerowej oraz spacer audialny
Więcej: https://www.facebook.com/events/514399397221804/514399403888470/

14.11 PN 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
👉 KINGA RAIŃSKA: WALKA O WIEDZĘ!
Otwarty wykład o problemie edukacji kobiet w XIX wieku.

16.11 ŚR 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
👉 MARIA KORYBUT-MARCINIAK: KOBIECA POŁOWA DZIEJÓW
Otwarty wykład o tym dlaczego w historiografii brakuje kobiet?

21.11 PN 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
👉 KINGA RAIŃSKA: TRUDNE POCZĄTKI
Otwarty wykład o drodze kobiet do samodzielnej pracy zawodowej.

23.11 ŚR 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
👉 MARIA KORYBUT-MARCINIAK: HISTORIE GODNE PAMIĘCI
Otwarty wykład o postaciach kobiet w biografistyce.

Patronat medialny nad wydarzeniami objęli:
- Gazeta Wyborcza Olsztyn
- Meloradio Olsztyn