wstęp
wolny

facebook wydrukuj zgłoś błąd

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy wernisaż wystawy wstrząsających artefaktów, pochodzących z terenów objętych działaniami wojennymi w Ukrainie. Otwarcie ekspozycji "Kamienie nie mogą milczeć" odbędzie się w piątek 25 listopada o godz. 18:00 w Galerii Amfilada.

Nawet rzeczy nie mogą milczeć

Wojna w Ukrainie trwa od 2014 roku. Ukraińcy przez osiem lat próbowali udowodnić światu, że nie jest to konflikt regionalny, ale prawdziwa wojna. Szkoda, że wcześniej ich nie usłyszano.
Ale na razie nie ma takiej potrzeby. Cały świat jest świadkiem strasznych wydarzeń w Ukrainie. Wszędzie słychać okropne wieści o stracie i zniszczeniu. Miliony uchodźców z Ukrainy opuszczają ojczyznę i są zmuszone do ucieczki do różnych części świata. Prezydent Ukrainy codziennie przeprowadza manewry dyplomatyczne, niestrudzenie relacjonując sytuację. Wygląda na to, że wszystko wokół krzyczy o tej katastrofie.

Nawet kamienie i rzeczy nie mogą już milczeć.

Przeszukując gruzy zniszczonych budynków w różnych częściach Ukrainy, wolontariusze czekają na symboliczne znaleziska. Ocalałe drzewo wśród ruin, półka kuchenna, która dzielnie wisi na pozostałościach zawalonej ściany. Rakieta uderzyła w centrum handlowe, ale komuś udało się uciec, odzyskać i znaleźć w kieszeni klucz do szafki. Takie znaleziska i rzeczy wyglądają jak duchy żyjące i kontynuujące opowiadanie strasznej historii, kiedy nie pozostało już nic żywego, ponieważ zagościł tam „ruzzkij mir”.

Niektóre takie rzeczy też stały się „uchodźcami” i trafiły do Polski. Udało się je zebrać przez wolontariuszy, dziennikarzy oraz personel wojskowy i przekazać na organizację wyjątkowej wystawy w galerii Amfilada.

Gdyby rzeczy mogły mówić, powiedziałyby, co jest w ich pamięci. Ale rzeczy zostawiają trzy kropki…

Niosą w nich energię wojny i uchodźców, dopełniają je zdjęcia i materiały wideo, które potwierdzają, skąd przybyli i co przeżyli. Wyobraźnia każdego widza może wzbogacić historię oglądanego obiektu. I przypominać o wartości każdej przeżytej minuty, każdej małej rzeczy wokół ciebie. Dziś masz wszystko, ale jedna sekunda i tylko kluczyk w kieszeni... jedna sekunda i tylko zdjęcie z sali szkolnej i tylko sprężyna z karetki... Ogień stopił twoje okulary lub szybę okienną jak plastelina. Zrezygnowałaś, zrezygnowałeś ze wszystkiego, by się ratować, albo umarłaś, umarłeś... ale twoja rękawica jest teraz tutaj, eksponat muzealny. Twój dom spłonął, pozostała tylko fundacja, ale dobrzy wolontariusze zrobili herbatę w żeliwnym czajniku, poskarżyli się i wysłali do Olsztyna...

Pielęgnuj każdą chwilę i walcz do końca. Żyj na przekór, kawałek po kawałku, nawet jeśli wydaje się, że nie ma nadziei. Przypadkowe rzeczy o tym krzyczą. Symbolizują niezłomnego ducha narodu ukraińskiego.

Kuratorką wystawy jest Tatiana Revenko.

Kamienie nie mogą milczeć
25 listopada (piątek) / godz. 18:00
Galeria Amfilada, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny

KAMIENIE NIE MOGĄ MILCZEĆ