wstęp
wolny

facebook wydrukuj zgłoś błąd

Zapraszamy na pokaz fantastycznej ekranizacji nieśmiertelnego dramatu Goethego! Prawdziwą perłę przedwojennej kinematografii, "Fausta" w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua, będzie mogli obejrzeć w naszej kamienicy już w niedzielę 13 listopada o godz. 18:00.

"Faust" ("Faust – eine deutsche Volkssage") to dzieło wykorzystujące wszelkie zdobycze ówczesnej techniki filmowej. Reżyser za pomocą gry światłocieni, subtelnego przenikania obrazów i podwójnej ekspozycji zdołał wykreować magiczną rzeczywistość, pozwalającą w mistrzowski sposób oddać ducha nieśmiertelnej opowieści.

Faust był ostatnim obrazem Murnaua, który ten wybitny reżyser nakręcił w Niemczech. Na seans filmu zaprosimy Was z okazji przypadającej w tym roku stuletniej rocznicy premiery filmu "Nosferatu, symfonia grozy" w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua. W związku z tą datą w MOK Olsztyn odbywa się przegląd czterech najwybitniejszych filmów tego twórcy, czyli właśnie "Nosferatu" (1922), "Portiera z hotelu Atlantic" (1926), "Fausta" (1926) oraz "Wschodu słońca" (1927).

Pokaz filmu zostanie poprzedzony prelekcją Michała Zareckiego.

Michał Zarecki (ur. 2000) – absolwent studiów licencjackich filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, wielki miłośnik historii filmu – w szczególności niemego i ukraińskiego. W latach 2015-2019 prowadził w Olsztynie comiesięczny cykl pokazów starego kina, "Nieme Środy". Szczególnie bliska wydaje mu się twórczość Friedricha Wilhelma Murnaua. W wolnych chwilach zajmuje się także amatorsko realizacją filmów.

Nieme kino – Murnau / FAUST
13 listopada (niedziela) / godz. 18:00
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny