wstęp
wolny

facebook wydrukuj zgłoś błąd

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na kolejny pokaz cyklu "Nieme kino – Murnau"! Tym razem zaprezentujemy Wam niepowtarzalny "Wschód słońca" z 1927 roku. Na seans zapraszamy do Kamienicy Naujacka w niedzielę 27 listopada na godz. 18:00.

"Wschód słońca" ("Sunrise: A Song of Two Humans") to pierwszy hollywoodzki obraz Friedricha Wilhelma Murnaua. Film niemieckiego mistrza kinematografii, udanie adaptujący zdobycze Kammerspielu na amerykański grunt, otrzymał aż trzy statuetki Oscara: za najlepszy film roku i najlepsze zdjęcia, a także dla Janet Gaynor jako najlepszej aktorki pierwszoplanowej (precedensowo za role w aż trzech filmach - obok "Wschodu słońca", również w "Siódmym niebie" i "Aniele ulicy").
Scenariusz filmu powstał na podstawie noweli Hermanna Sudermanna "Podróż do Tylży" z tomu "Litewskie historie". Geniusz Muraua połączył w tym obrazie rozmach klasycznie hollywoodzkiej produkcji z formalną perfekcją i unikatową poetyką przedwojennej kinematografii niemieckiej.

Na seans filmu zaprosimy Was z okazji przypadającej w tym roku stuletniej rocznicy premiery filmu "Nosferatu, symfonia grozy" w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua. W związku z tą datą w MOK Olsztyn odbywa się przegląd czterech najwybitniejszych filmów tego twórcy, czyli właśnie "Nosferatu" (1922), "Portiera z hotelu Atlantic" (1926), "Fausta" (1926) oraz "Wschodu słońca" (1927).

Pokaz filmu zostanie poprzedzony prelekcją Michała Zareckiego.
Michał Zarecki (ur. 2000) – absolwent studiów licencjackich filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, wielki miłośnik historii filmu – w szczególności niemego i ukraińskiego. W latach 2015-2019 prowadził w Olsztynie comiesięczny cykl pokazów starego kina, "Nieme Środy". Szczególnie bliska wydaje mu się twórczość Friedricha Wilhelma Murnaua. W wolnych chwilach zajmuje się także amatorsko realizacją filmów.

Nieme kino – Murnau
WSCHÓD SŁOŃCA
27 listopada (niedziela) / godz. 18:00
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny