wstęp
wolny

facebook wydrukuj zgłoś błąd

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy intrygujących prac Darii Ireny Górniewskiej i Wojciecha Serowika //:project.europa! Wydarzenie odbędzie się w piątek 27 stycznia o godz. 19:00 w Galerii Dobro.

{{{{EUROPA}}}}}
Europa - księżyc Jowisza, jeden z niewielu obiektów w Układzie Słonecznym, które uważane są za miejsca, gdzie mogło rozwinąć się życie pozaziemskie. Pod jego lodową skorupą znajduję się ocean, dający szansę na obecność nieznanych nam wcześniej organizmów.
Mistyczna kraina organicznych tworów powstała przez komputerową dekonstrukcję ludzkich wizerunków. Anty-świat. Rzeczywistość stworzona przez dwoje młodych artystów, którzy wizualnie dyskutują z odbiorcą o ciągłym rozwoju technologicznym.
Prezentowane na wystawie prace to przewodnik po naszym wyobrażeniu „Europy”, atlas „tworów” komputera. Refleksja nad relacją człowieka i sztucznej inteligencji, wizualne zastanowienie się nad symbiozą między naturą a anty-naturą, tj. technologią. Dbaj o „naturę”, kochaj „naturę”, bądź blisko „natury”, ślubuj jej miłość, wierność i uczciwość, i że jej nie opuścisz aż do śmierci, i przyrzekaj, że uczynisz wszystko, by Wasz związek był zgodny, szczęśliwy i trwały. Widzisz, że nie odstąpi Cię na krok, bo od dawna jesteście jednością. To, co Twoje, należy do niej, a co jej, należy do Ciebie.
Autorzy projektu zdecydowali się spojrzeć fotograficznie na grupę ludzi (każdy swoim indywidualnym sposobem patrzenia na człowieka), następnie powierzyli te zapisane na matrycy części ciała sztucznej inteligencji, nie wiedząc, czego mogą się spodziewać. Poprzez odpowiednią selekcję stworzyli cykl obrazów-abstrakcji, które zapraszają do zdegradowanego świata, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni.

Daria Irena Górniewska – 21-letnia artystka wizualna, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Aktualna dyplomantka Studium Fotografii ZPAF, członkini Polish Women Photographers. Autorka dwóch wystaw indywidualnych: „Płyń” oraz „Zobacz”, a także uczestniczka wielu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. W tym roku jej projekt miał swoją premierę na Festiwalu Nowej Sztuki we Frankfurcie. Jest laureatką „Wystaw się w CSW” 2021 (laureatka Nagrody Publiczności). Górniewska to również uczestniczka wielu warsztatów autorskich. Podejmuje współpracę z artystami z branży muzycznej, teatralnej oraz filmowej, tworząc prace konceptualne, spójne z ich wizją oraz dorobkiem artystycznym. Często używa autoportretu jako formy przekazu, opowiadając o rzeczach dla niej ważnych. Za jej pracami kryje się idea płynności wizerunku, nieskończonych ról ukrytych w formach i postaciach. Przyświeca jej koncept odnalezienia piękna w brzydocie. Zajmuje się głównie fotografią kreacyjną oraz fotografią emocjonalną.
Wojtek Serowik - 19-letni fotograf. Studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. W swojej twórczości skupia się na osobistych obserwacjach i doświadczeniach. Traktuje otaczającą go rzeczywistość ze spora dawką ironii i groteski.

Wystawa będzie prezentowana do 20 lutego 2023.

Daria Irena Górniewska, Wojciech Serowik
//:project.europa
27 stycznia (piątek) / godz. 19:00
Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25
Wstęp wolny

//:PROJECT.EUROPA