wstęp
wolny

facebook wydrukuj zgłoś błąd

W kraju, w którym rządzący tyle (złej) energii wkładają w dbałość o to, by „kobiety rodziły więcej”, sam poród wciąż jest tematem tabu. Jest to jedna z tych „kobiecych spraw”, o których się nie rozmawia, bo nie wypada. Tymczasem za pojęciami takimi, jak „dzietność”, „reprodukcja”, „demografia”, „macierzyństwo” – za każdym „nowym obywatelem” – stoi konkretne zdarzenie w życiu konkretnej kobiety: poród. Każdy inny, przez każdą inaczej przeżywany. Dlatego tegoroczny Dzień Matki świętujemy tworząc przestrzeń do otwartej rozmowy o porodach. Punktem wyjścia będzie krótkometrażówka „Zmysłowy poród”.

Otwartą rozmowę zainicjują:
- Zuzanna Taraszkiewicz – mama trzech nastolatek, zakochana w kreowaniu pięknych porodów doula, ratownik medyczny, bioetyk. Marzy, by każdy poród był wyzwalającym moc sprawczości i kobiecości show.
- dr n. biol. Iwo Ina Łaźniewska - terapeutka medycyny zintegrowanej, psychotraumatolog, fizjoterapeutka uroginekologiczna, mentorka kobiet i świadomego życia, edukatorka seksualności kobiet i zdrowej intymności w relacjach, twórczyni Instytutu Bodyfulness zajmującego się badaniami i propagowaniem systemu holistycznej terapii świadomości ciała poprzez odnowiony kontakt z emocjami oraz ruch w głąb siebie z wykorzystaniem najnowszej neuronauki i wiedzy z zakresu bioenergetyki ciała. Propagarorka godności kobiet w porodzie, połogu i dojrzałości pomenopauzalnej. 
- Agnieszka Terska – położna obecnie związana z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Olsztynie. Certyfikowana instruktorka szkoły rodzenia i doradczyni laktacyjna oraz asystentka w Katedrze Położnictwa UWM. Wspiera kobiety na wszystkich etapach: od ciąży, przez poród do połogu.

O filmie:
„ZMYSŁOWY PORÓD” (35' 2021 Belgia, Francja), reż. Myleine Guiard-Schmid
Czy poród może być przyjemnym doznaniem? Skąd w nas przekonanie, że „musi boleć”, a wszelkie próby znalezienia alternatywy uważamy za wymysły ezograżyn? Animowany esej wizualny, zawierający opowieści samej reżyserki, a także położnych, doul i kobiet, które już rodziły. Film ukazuje złożoność tego intymnego, choć również zaskakująco politycznego doświadczenia. Gdzie kończy się wolność do decydowania o własnym ciele w państwach bardziej liberalnych od Polski? I czy patriarchat odebrał nam prawo do przyjemności, gdy wydajemy na świat drugiego człowieka?

Wydarzenie specjalne w ramach 21. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS

Organizator główny: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Współorganizator: MOK Olsztyn

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
Partnerzy festiwalu: Naczelna Rada Adwokacka, Rainbow
Patroni medialni: OKO.press, ngo.pl

RODZIĆ…
22 maja (poniedziałek) / godz. 17:30
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny

RODZIĆ…