wstęp
wolny

facebook wydrukuj zgłoś błąd

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na dyskusję dotyczącą potencjału terapeutycznego oraz medycznego roślin i substancji psychodelicznych! "Renesans psychodeliczny", organizowany w ramach projektu "Rośliny legalne / rośliny nielegalne", odbędzie się w czwartek 25 maja o godz. 18:00 w Galerii Dobro.

Przez dekady towarzyszyło nam przekonanie, że nielegalne substancje psychoaktywne to przede wszystkim ryzyko i zagrożenie – co uzasadniało zakaz ich posiadania czy dystrybucji. Jednak obecnie, z nową falą badań, pojawiają się głosy mówiące o tym, że korzyści z dopuszczenia do użytku niektórych z tych substancji mogą znacznie przewyższać ryzyko, jakie zwykliśmy z nimi kojarzyć. Psychodeliki – bo przede wszystkim o nich mowa – mogą okazać się bardzo skuteczne w leczeniu depresji, stresu pourazowego, stanów lękowych czy w zwalczaniu uzależnień.

Czy psychodeliki okażą się panaceum? Jakie są korzyści i zagrożenia z nimi związane? Jak wpływają na mózg? Co zrobić z doświadczeniem psychodelicznym, żeby okazało się konstruktywne? I wreszcie – czy słusznie substancje te są klasyfikowane jako nielegalne?
O tym wszystkim porozmawiamy w czwartek 25 maja w Galerii Dobro.
Gośćmi w dyskusji będą:
Maciej Lorenc – socjolog, współzałożyciel i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Ukończył socjologię na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW. Jest autorem książki "Czy psychodeliki uratują świat?" (Krytyka Polityczna, 2019) oraz współpracownikiem Narkopolityki. Maciej Lorenc to również tłumacz wielu książek poświęconych substancjom psychodelicznym i związanej z nimi kulturze.

Dr n. biol. Urszula Kozłowska – adiunktka w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu oraz członkini sekcji neuronauki w MIND Foundation. Szczególnie interesuje się immunologią mikrogleju i komórek macierzystych w kontekście degeneracji i regeneracji tkanki nerwowej. Od października 2021 jest kierowniczką projektu NCN SONATINA 5 (badania podstawowe), którego celem jest oszacowanie m.in. czy psylocybina może być pomocna w leczeniu urazów tkanki nerwowej, powstałych wskutek chorób neurodegeneracyjnych.

Prowadzenie: Michał Krawiel – dziennikarz money.pl i Wirtualnej Polski

ROŚLINY NIELEGALNE / PSYCHODELICZNY RENESANS
25 maja (CZ) / godz. 18:00
Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25
Wstęp wolny


25-26.05 ROŚLINY LEGALNE / ROŚLINY NIELEGALNE
Dwudniowy pakiet wydarzeń opisujących skomplikowane stosunki  ludzko-roślinne.

W programie:

25.05 CZ 18:00 ROŚLINY NIELEGALNE / PSYCHODELICZNY RENESANS
Dyskusja na temat potencjału terapeutycznego i medycznego roślin / substancji psychodelicznych. Kwestie prawne, koszty i korzyści społeczne, zyski i zagrożenia.

25.05 CZ 20:30 ROŚLINY NIELEGALNE / KAKOFONIKT / CHÓR POGŁOSY: WYRAJ
Romantycznie zatęchłe bagna i starosłowiańskie wątki mistyczne w oparach muzycznej psychodelii. Laureaci Festiwalu Nowa Tradycja w polskich tradycjach hałasu i antymuzyki jako remedium na kulturę nadmiaru.
Bilety: 40 zł / bilety.mok.olsztyn.pl

26.05 PT 17:00 ROŚLINY LEGALNE / CHWASTY, ZIELSKO, BADYLE
Warsztaty o ziołach tuż obok nas: gdzie szukać, jak zbierać, co z nich robić? Do wykorzystania w kuchni, kosmetyce, w leczeniu i przy herbacie. Dziko budzimy się wraz z wiosną! Prowadzenie: Natalia Załęska-Pyć AKA Płonka Podleśna.
Zapisy: mok.olsztyn.pl

26.05 PT 20:30 ROŚLINY LEGALNE / T/ABORET: ZIELNIK PEŁEN CZUŁOŚCI
Przytulny, czuły etno-jazz z zapachem lawendy. Dźwiękowe herbarium, prowadzące odbiorcę przez świat roślin, będących „odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ulice ruchliwego miasta”.
Bilety: 30 zł / bilety.mok.olsztyn.pl

ROŚLINY NIELEGALNE: PSYCHODELICZNY RENESANS